Hub Mladá Boleslav

Ideathon Mladá Boleslav

13. 12. 2022

Zveme Vás jménem Impact Hub na první mladoboleslavský ideathon, jehož cílem je umožnit studentům a studentkám místních škol zapojit se do řešení palčivých otázek a konkrétních výzev definovaných partnery Ideathonu. Chceme mladým lidem umožnit podílet se na rozvoji místa, ve kterém žijí a posouvat jejich kompetence v oblasti podnikavosti.

Mladá Boleslav

První boleslavský ideathon 

V Mladé Boleslavi žije 41.868 obyvatel, z toho 21.085 žen s průměrným věkem 43,1 let. Celkem je zde 2227 firem. Lidé zde oceňují především dostupnou lékařskou péči, nejvíce postrádají bezpečí a přirozené centrum města.

Smyslem Ideathonu je podpořit mladé lidi v tom, aby navrhli konkrétní kroky/projekty, které jim zpříjemní život ve městě.

Kdo se zúčastní

Soutěžit mezi sebou bude celkem 6 týmů ze 4 středních škol v Mladé Boleslavi. 

Pravidla:

 1. Každý tým má max. 5 členů, za školu mohou být až 2 týmy.
 2. Řešení výzvy není žádoucí hledat před zahájením akce.
 3. Hodnotit se bude realističnost, prezentace a týmová práce.
 4. V průběhu akce je možné změnit výzvu.
 5. Cílem je najít řešení, které bude možné i realizovat. 

Jak to bude probíhat

Celá akce má neformální charakter. Účastníky provedeme od definice nápadu, až po plánování realizace a prezentaci před zadavatelem.

 • 08:30 - Přivítání
 • 09:00 - Zopakování výzev
 • 09:30 - Generátor nápadů
 • 11:30 - Práce na výstupech
 • 13:00 - Konzultace
 • 13:45 - Práce na výstupech
 • 15:00 - Prezentace
 • 15:45 - Vyhlášení vítěze

*V průběhu akce bude k dispozici občerstvení, voda, čaj, káva.

Výzvy

Název: Mladá Boleslav – město pro mladé turisty

Zadavatel: IC Mladá Boleslav

Text výzvy:

 • Problém:

Mladá Boleslav leží v atraktivním prostředí Máchova kraje, Českého Ráje, Kokořínska a Polabí. Málokdo z turistů se zde však ubytuje a vyráží na výlety do okolí. Ani studenti místní ŠAVŠ nevyužívají předností regionu a často po vystudování žijí v jiných městech, a ti, kteří studují mimo Mladou Boleslav, se nevrací často zpět. Co je potřeba k tomu, aby lidé chtěli zůstávat v Mladé Boleslavi? Jak a čím oživit centrum města? To je výzva!

 • Co hledáme?

Hledáme konkrétní nápady, které pomohou zvýšit nejen návštěvnost, ale i počet lidí, kteří z Mladé Boleslavi neodejdou, protože jim má město a okolí má co nabídnout. Hledáme jednoduché nástroje, jako je Direction (Liberec, Jablonec nad Nisou), nebo trochu komplexnější řešení, které dají dohromady všechny akce z okolí a místa, která by neměl nikdo minout. Limity neklademe.

Podkladové materiály: budou dodány v den konání výzvy

Název: Aktivní občanství & iniciativy

Zadavatel: Nadační fond Škoda Auto

Text výzvy:

 • Problém:

Ze zkušeností i strategických dokumentů města je vidět, že v Mladé Boleslavi je poměrně málo akčních skupinek, které mají zájem na tom zlepšovat své okolí. Co může pomoci mladým lidem z Mladé Boleslavi, aby přicházeli s nápady, které chtějí realizovat a nebudou se bát pro to něco udělat? Znají všichni možnosti financování, nebo jiné podpory jejich nápadů? Jak umožnit mladým lidem realizovat své sny ve městě, kde žijí či studují?

 • Co hledáme?

Hledáme nejen náměty, tipy, akční lidi, kteří se chtějí zapojit. Hledáme cestu, jak je podpořit a jak jim dát vědět, že to, jak vypadá jejich město, mohou do značné míry ovlivnit. Jak dostat informace k mladým lidem? 

Podkladové materiály: budou dodány v den konání výzvy

Název: Udržitelná škola

Zadavatel: Impact Hub

Text výzvy:

 • Problém:

Lidstvo v současné době čelí krizi hned v několika oblastech. Jednou z nich jsou i dopady klimatických změn a především predikce dalšího vývoje. Nedokážeme pravděpodobně vyřešit tento problém na globální úrovni, ale můžeme ho řešit na úrovni lokální. 

Každá instituce, každá škola, má výrazné dopady na životní prostředí a je zde řada příležitostí, jak snížit ekologickou zátěž. Zaměřit se můžete na zbytky jídel z jídelny, způsob vytápění, využití prostor, dopravu do školu, nebo i práci s odpady. Dokonce můžete vymyslet i funkční řešení, které bude dále generovat zisk.

 • Co hledáme?

Hledáme konkrétní řešení z konkrétní školy, které snižuje ekologickou zátěž školy s využitím prvků cirkulární ekonomiky. Vítány jsou drobné nápady, i systémové změny.

Podkladové materiály:   budou dodány v den konání výzvy

KDO SE ZAPOJÍ DO VÝZVY?

Napište nám jména jednotlivých účastníků nominovaných za Vaši školu. Budeme rádi i za případnou preferenci výzvy, abychom věděli, kam se ubírá téma akce.

Nominovat studenty

Praktické informace

Co můžete očekávat?

 • neformální přístup
 • provedení celým procesem od nápadu až po prezentaci
 • otevřenost a podporu i po skončení Ideathonu
 • podporu expertů a mentorů

 

Co si vzít s sebou?

 • Ideálně jeden počítač/tablet do skupiny (není podmínkou)

Máte otázky?

Napište nám

(+420) 774 102 590

Klementinka, Mladá Boleslav

Sledujte náš

© 2022 HUB Mladá Boleslav