Ahoj 2023, ahoj AI 

Listopad 2022 se dost pravděpodobně zapíše do dějin. Společnost OpenAI totiž spustila třetí verzi chatbota poháněného jazykovou umělou inteligencí, která za Vás dokáže napsat klidně i diplomovou práci. Jestli na jedničku, to je otázka. Jestli je to etické, to je další otázka. 

Každopádně, situace je taková, že má lidstvo nyní volně k dispozici pomocníka, který nejen že umí předat veškerou moudrost internetu, ale umí ji rovnou aplikovat na vaši otázku, a vytvořit naprosto konkrétní a taky kreativní odpovědi. Obsahový plán na sociální sítě? Mindmapu? Vytvořit appku? Napsat článek o AI? 🙂 Stačí se (správně) zeptat. Pokud k tomu ještě nedošlo, seznamte se – ChatGPT

Než se ale půjdete ChatGPT ptát, kdy už budeme konečně bydlet na Marsu, vězte, že u jazyka a řeči to teprve začíná. 

Na začátku března se v Klementince konal další ze série workshopů, tentokrát na téma AI s neziskovou iniciativou AI dětem. Pedagogové a experti z oblasti AI (Artificial Intelligence) z neziskovky AI dětem pomáhají šířit užitečné znalosti a dovednosti v oboru umělé inteligence nejen na základních školách v knihovnách.

Z jazyka na obraz, z obrazu na video. Co bude dál?

Svět nedávno obletěly AI-art-generator aplikace, které využily boomu a za drobný peníz nabízely sady vašich portrétů upravených AI. O to víc jsem byla překvapená (a na*****), když jsem o pár týdnů později psala zadání do AI Image Generatoru od ChatGPT. Podle zadaných slov se vygeneruje unikátní obraz. Pokud používáte Discord, vyzkoušejte i Midjourney. A až se vyblbnete, můžete zkusit začít pracovat. Nechte si třeba vyrobit logo. A nedržte se při zemi. Kombinujte. Nechte si od ChatGPT vyspecifikovat zadání na logo – zeptejte se, jaké náležitosti má logo splňovat, zeptejte se klidně, jak má vypadat správné zadání a jaké informace od vás ChatGPT potřebuje doplnit, a zadání pak předejte Midjourney. A je to. Většina appek je bezplatná, avšak nějakým způsobem limitovaná. 

Na práci s obrazem existuje i spousta dalších metod využití AI. Třeba Cleanup pictures vymažou z obrazu, co je třeba. Bezplatně, bez přihlášení. (Hence the result)

  • Na zvětšení kvality obrázku je tu zase třeba VanceAI – pixely si dopočítá.
  • Všechny tipy na aplikace jsou v článku od AI dětem tady.
  • A co se na nás chystá do budoucna? Blízká budoucnost = Text to video.
  • Vzdálená budoucnost = Markeťáci nebudou mít co žrát. A nebo právě konečně jo:-) 

Good to know about ChatGPT 

  • Nečerpá data z online prostoru.  Pro příklad: Když budete chtít udělat výtah textu z webové stránky a místo konkrétního textu pošlete jen odkaz, budete se možná dost divit, že i tak dostanete výsledek, ale pozor, tady se nebavíme se Siri. ChatGPT z url odhadne, o čem tak zhruba stránka je, a upustí uzdu fantazii.
  • Data, ze kterých čerpá, sahají do konce roku 2021
  • Současná verze je ze všech nejslušnější a opravdu se snaží nenadávat. Ale není jí to přirozené. Vývojáře to stálo hodně peněz.
  • Stejně tak jí není přirozené nebýt diskriminující. Nezlobte se na ni, naučila se to od nás. Detaily v článku na aidetem.cz

PS: Tak co? Poznáte, co psal člověk a co já? 🙂

 

JON

Nenechte si ujít novinky přímo před oči každý měsíc.

Ha! Těšíme se.. Ajajaj...něco špatně
Kontakt

(+420) 774 102 590

Klementinka, Mladá Boleslav

Sledujte náš

© 2022 HUB Mladá Boleslav